вівторок, 31 грудня 2024 р.

Грудневі зустрічі у "Контурі"

Грудень - місяць, коли багато творчих людей живе в передчутті дива. Це місяць, який особливо спонукає до творчості. Це місяць, коли хочеться писати про свята, описувати дивовижні історії досягнення цілей, здійснення мрій і психологічних трансформацій.

Не є виключенням і учасники літературної студії "Контур". Цей місяць був для нас особливо плідним на твори та ідеї.

Маша Юдіна продовжила працювати над коміксом про Різдвяну зірку, колядників та особливо містичну історію. З кожним заняттям герої стають більш живими та опуклими, а сюжет розповіді виструнчується. Побажаємо Марії успіхів та відданості своєму задуму. Тим паче, що Маша взялася не лише створити сюжет, але і намалювати весь комікс самотужки.

Марія Аксьонова завершила фантастичну історію про подорожі головного героя у часі і просторі. Це оповідання зовсім скоро буде відправлене для участі в ХІ відкритому літературному конкурсі творів у жанрі фантастики та фентезі "ФантФест". Тому з легким серцем та особливим натхненням дівчикна взялася писати оповідання про "диво на Різдво" якраз напередодні цього чудесного свята. Разом з керівником студії Юлією Чернієнко Марійка зіграла у карткову гру "Майсторій", яка допомагає складати історії, які хочеться читати. Ми обрали героя та його місію, проблемну ситуацію та артефакт, персонажа-помічника та місце дії твору. У  Марійки вийшла цілісна ідея твору, яку ми "докрутили" під час заняття. Майстрами сторітелінгу не народжуються – вони куються безпосерердньо під час написання тексту, тому на наступному занятті ми будемо доопрацьовувати текст, щоб вдосконалити його і відправити на конкурс.

Софійка Кацарська у новому нарисі взялася описати пам'ятки, присвячені загиблим землякам. Дівчина описала, як повернулась після Перемоги до мирного Херсону і приносить квіти до пам'ятника Шевченку, а на своєму шляху бачить мурал-меморіал з безсмертними словами Кобзаря та потретами херсонців, які пішли у вічність...

Творчий рік у "Контурі" завершився успішно. А ми чекаємо на нові твори і перемоги у прийдешньому 2025 році.

Із новим творчим роком, дорогі студійці!

пʼятниця, 27 грудня 2024 р.

Диво на Різдво. Майстерка святочних історій

 Різдвяне чи святочне оповідання - особливий літературний жанр, який належить до календарної літератури та має певну специфіку в порівнянні з традиційним жанром оповідання. І саме такі короткі історії чудово підходять для створення святкового настрою як читачам, так і письменникам, мотивують творити добрі справи і здійснювати найзаповітніші мрії у прийдешньому році.

Саме тому наскрізною темою грудня у літературній студії "Контур" стало Різдво та, відповідно, святочне оповідання. Грудневе групове засідання студії мало назву "Диво на Різдво" і відбулося у форматі майстерки святочних історій.

Під час заняття підлітки отримали інструкцію, завдяки якій дізналися про 10 принципів різдвяного оповідання: диво, детективна інтрига, герой, який змінився, гумор, сон, політ, неочікувана розв’язка, святкове частування, соціальна спрямованість, святковий антураж.

Розглянули ми і популярні мотиви різдвяних і святочних оповідань: чудесний порятунок, переродження Зла в Добро, примирення ворогів, забуття образ.

Вивчивши теорію, учасники заняття скористалися Конструктором оповідання, який допоміг їм спочатку розвинути ідею, а потім написати спільними зусиллями оповідання, темою якого було обрано таку, яка дуже актуальна для підлітків, - соціальне проявлення.

Даринчине диво на Різдво

Нарешті настав довгоочікуваний день – 24 грудня. Святвечір. Даринка до нього довго готувалася – цілий місяць уявляла собі, як вона вийде на сцену і заспіває власну пісню, і щовечора репетирувала свій виступ перед дзеркалом.

Цього ранку вона прийшла до школи найперша, і в наплічнику у неї була святкова сукня та бабусина підвіска-амулет. Цей виступ мав бути для Даринки особливим, але вона страшенно хвилювалася. Адже минулого року, коли дівчина читала власний вірш у класі, вона побачила, що її однолітки тишком сміються над нею.

Але бажання проспівати власну пісню було сильнішим, тим паче, у Різдвяний Святвечір, коли трапляються дива. І якщо вона пересилить себе і виступить сьогодні, то насмілиться в наступному році заспівати на відборі для дитячого Євробачення.

І ось вона у святковій сукні за кулісами шкільного актового залу чекає на початок концерту. У цю мить її охопив страх і їй уявилася сцена, як вона співає, а весь зал сміється. І раптом вона визирнула з-за куліс і побачила бабусю у першому ряді. Її лагідні очі випромінювали упевненість і спокій.

Рука Даринки потягнулася до ланцюжка з фамільним амулетом. Даринка всміхнулася і заспокоїлась.

І коли ведуча оголосила «А тепер власну пісню заспіває Даринка з 9-Б», дівчина сміливо вийшла на сцену і заспівала. Всі глядачі аплодували дівчинці стоячи, а вона подивилася на бабусю і прошепотіла «Дякую».

 

 

 

 

 


понеділок, 2 грудня 2024 р.

Зустрічі у "Контурі" в листопаді

 Щороку в листопаді по всьому світу письменники влаштовують для себе челендж – написати якомога більше слів до свого роману, повісті або оповідання.

Ми зі студійцями теж не гаяли часу! Писали оповідання і навіть комікси!

Маша Аксьонова за цей час завершила своє оповідання «Дзеркало майбутності», в якому виписала всі заявлені сюжетні лінії. Після складних випробувань і розчаровуючих подорожей у часі її персонажі нарешті знайшли свій шлях і своє місце у світі, зрозумівши, що щастя не треба шукати в майбутніх подіях, воно тут і тепер! Це оповідання після редактури буде відправлене на конкурс «ФантФест-2025»!

Аня Агачева продовжила писати соціально-психологічне оповідання про свій досвід окупації та адаптації у новій школі в новій країні, про нових друзів і перші розчарування у дружбі, про примирення і віру у краще майбутнє. Цей твір, написаний від серця, пасуватиме для номінації «Знайомтеся, це – ми!» в рамках літературного конкурсу «Творчі канікули-2025».

А Марія Юдіна за цей місяць дописала фентезійно-чарівну новелу (яка стане окрасою конкурсу «ФантФест-2025») та спробувала свої сили у жанрі коміксу, який їй дуже подобається.

Творчий рік наших вихованців хоч і добігає кінця, але попереду у нас ще один зимовий місяць, в рамках якого ми поринемо у світ різдвяно-новорічних свят і напишемо оптимістичні святочні історії.

 

субота, 30 листопада 2024 р.

Як написати терапевтичну казку? Літературний майстер-клас

 

27 листопада відбулося чергове засідання літературної студії «Контур» у форматі літературного майстер-класу. Разом із обдарованими підлітками ми вчилися писати терапевтичну казку. І дійсно, потенціал казок величезний: вони виховують і надихають, дають час для відпочинку і допомагають впоратися зі складними емоціями.

На майстер-класі учасники літературної студії «Контур» та гості студії, учні 8-10-х класів Херсонського Наукового ліцею Херсонської обласної ради, довідалися про історію казкотерапії від давнини до сучасності. Далі ми почули поради по створенню казок, які лікують, від відомих казкотерапевтів різних епох (В. Сухомлинського, Р. Ткач, С. Ройз, К. Єгорушкіної, А. Сапени та ін.) та познайомились із їхніми терапевтичиними книгами для читачів різного віку.

Далі керівник студії представила простий та ефективний алгоритм створення терапевтичних казок, наголосивши на тому, що хороша казка лікує добре продуманим сюжетом і закладеними у ній сенсами, простотою мови і змінами, які відбуваються із головним героєм.

Потім присутні разом створили зворушливу терапевтичну казку на актуальну тему - "Казку про Чарівні пори року". Сенс казки - дати надію читачу/слухачу на те, що зима (війна, інші складнощі) не вічна, вона рано чи пізно завершиться і обов’язково прийде весна, а з нею - і літо. І врешті-решт все буде добре.

Перед написанням свої версії сюжету казки представили три юні письменниці і за допомогою голосування ми визначили задум таєї історії, який сподобався більшості.

І в нас вийшла чудова "Казка про Пані Синичку і зиму", яку після літературної редактури ведуча студії письменниця Юлії Чернієнко і представляє вам, дорогі наші читачі.

Казка про Пані Синичку і зиму

Пані Синичка була маленькою, але дуже сміливою пташкою. Вона товаришувала з мешканцями лісу, і навіть з пані Сорокою, яка особисто розповідала пташці тутешні лісові новини.

Напередодні зими її життя стало важчим, бо на вулиці похолоднішало і ягідок та личинок поменшало. І їй важче було годувати своїх пташенят.

Одного холодного ранку, коли сніг уже покрив землю, Синичка вирушила на пошуки їжі. Їй надавало сміливості те, що її пташенята чекають удома.

Через годину пошуків вона вже втратила надію знайти щось їстівне. І от несподівано вона зустріла хлопчика, який із прогулянки повертався додому. Вона полетіла за хлопчиком, але лапаста гілка ялинки впустила на неї цілу жменю снігу. Коли Синичка оговталась, хлопчика не було.

Раптом вона почула слабкий писк. Підлетівши ближче, вона побачила маленьке мишенятко, яке замело снігом. Серце Синички стиснулося від жалю і вона схопила його за шкірку лапками та полетіла додому, де нагодувала останніми крихтами…

Прокинувшись, мишеня подякувало за порятунок та розповіло про великий дуб, на якому ще залишились жолуді. Пані Синичка зраділа цьому та одразу полетіла до дерева. Там вона назбирала жолудів, якими нагодувала пташенят і мишенятко. А коли сніг розтанув, вони удвох зробили запаси на цілу зиму.

Наприкінці майстер-класу юні літератори отримали домашнє завдання - створити власну терапевтичну історію про Чарівні пори року.


середа, 6 листопада 2024 р.

Жовтневі зустрічі у "Контурі"

У жовтні 2024 року вихованки літературної студії "Контур" поринули у радісний світ творчості і фантазії. Осінь надихнула їх на написання оповідань - хоч і різних за тематикою, однак схожих у тому, що авторка кожного з них вклала у нього власний життєвий досвід, свою безмежну юну уяву та часточку свого серця.

Аня Агачева вирішила описати власну життєву історію, яка її чомусь навчила. У творі підіймається тема дружби, окупації, описується досвід еміграції та щемке святкування першого Великодня вдалині від дому. Воно про те, як часом події, які від нас не залежать, дають нам певний досвід і важливий життєвий урок.

Марійка Аксьонова продовжила творчі експерименти у жанрі фантастики та фентезі. Дівчинка описала паралельні світи та подорожі між ними, а також, поміркувала про те, чим може бути цікавим і чим небезпечним подорож у майбутнє, а також про те, як врятувати світ, якщо ти лише підліток 12 років...

Марія Юдіна зацікавилась українським фольклором і включила етнографічні мотиви у власну творчість. Як поєднати порятунок світу і травдиції Різдва - вертеп, колядування і восьмикутну зірку? Досить просто, якщо в тебе потужна фантазія!

Керівник студії Юлія Чернієнко давала конкретні поради юним письменницям про те, як цілком доступнимии  художніми засобами покращити їхні твори та як організувати свій день, щоб включити у нього творчий процес.

Всі оповідання чекають своєї черги бути завершеними та відправленими на літературні конкурси для молоді. Побажаємо їм успіхів!


четвер, 24 жовтня 2024 р.

Письмові практики для ментального здоров’я

У сучасному світі кожній молодій людині варто навчитися виражати через письмо свої думки, переосмислювати життєві ситуації та фіксувати задуми. Адже  навички саморефлексії на папері та складання сторітелінгу важливі не тільки для майбутніх авторів художніх творів, але і для блогерів, сценаристів, маркетологів, психологів, художників та людей інших творчих професій.

Тому чергове відкрите засідання літературної студії, яке відбулося 24 жовтня, було присвячене "Письмовим практикам для ментального здоров’я". Цього разу ми говорили про користь письмових практик як для покращення навички регулярного письма, так і для турботи про власне ментальне здоров'я.

Підлітки дізналися про метод експресивного письма і факти, які доводять користь олівця та паперу, довідалися, чим відрізняються ресурсні і терапевтичні письмові практики, про правила комфортного письма.

Щоб спонукати вихованців і гостей студії спробувати свої сили у представленому жанрі, керівник студії Юлія Чернієнко поділилася власним досвідом письмових практик - як ранкові сторінки, фрірайтинг та саморефлексія допомогли їй краще зрозуміти свої цілі у літературі та впровадити звичку писати у власне повсякденне життя.

А потім вона запропонувала виконати на вибір одну із п’яти популярних письмових практик: ранкові аркуші, слово дня, лист у минуле, щоденникова рефлексія і сторітелінг (розповідання історій).


Присутніх на заході гостей студії – школярів із Херсонського загальноосвітнього навчально-виховний комплексу №48 – керівник «Контуру» запросила стати активними учасниками студії та під керівництвом досвідченої авторки навчитися писати художні твори - вірші, оповідання, нариси, сторітелінги та дописи у блог.

 


пʼятниця, 27 вересня 2024 р.

З чим римується БІБЛІОТЕКА? Засідання літературної студії «Контур»

До Всеукраїнського дня бібліотек керівник літературної студії «Контур» Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки Юлія Чернієнко провела відкрите засідання студії. Його учасниками стали студійці «зі стажем» та гості студії – п’ятикласники із Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 53.

На початку учасники заходу познайомилися із бібліотекою-ювіляркою, яка у 2024 році святкує своє 100-річчя, та з письменницею, на честь якої названо книгозбірню, Дніпровою Чайкою. А далі діти знайомилися один з одним за допомогою творчої вправи «Моє ім’я як самопрезентація» та відновлювали рядки гімну обласної книгозбірні, вставляючи відповідні рими.


Потім ми з’ясовували, з якими словами усе ж таки римується слово «Бібліотека». І це, на думку дітей, слова «далеко», «лелека», «небезпека», «дискотека», «фонотека» та інші.


Далі керівник студії письменниця Юлія Чернієнко представила огляд літератури на тему «Як написати бестселер», в який включила топ-3 кращих посібників для юних письменників: Ольга Андріяшко «Пиши цікаво: творчий щоденник: мотиватор для тих, хто любить / не любить писати твори», Таня Стус «Письмонавтика: курс літературної творчості для дітей» і Крістофер Едж «Як #писати і не лажати: усе про креативне письмо від автора бестселерів».


І на останок за допомогою двох творчих вправ ми вчилися способам, як знайти чудову ідею для власного твору.

Зустріч всім сподобалася і натхненні школярі пішли втілювати творчі задуми на папері.

понеділок, 5 серпня 2024 р.

Липень - місяць творчих ідей

 Липень - місяць творчих канікул у студії, коли учасники набираються сил і вражень перед новим літературним сезоном, а потім затято візьмуться до писання чудових своєю щирістю оповідань, новел і віршів.

Однак деякі студійці не хочуть гаяти час і робити перерву у креативному письмі.

Так, Марія Юдіна, яка є членом студії вже десять років, виявила бажання написати твір на Всеукраїнський конкурс малих прозових форм ім. Василя Стефаника '24.


Метою Конкурсу є сприяння та розвиток всіх малих прозових форм у сучасній українській літературі та їх популяризація авторами України та авторами, що мешкають за її межами й пишуть українською мовою. В такий спосіб підтримується інтелектуальний і креативний потенціал українців.

Конкурс цікавий тим, що на нього можна подати твори, написані у «малому епічному жанрі» - це новели, замальовки, шкіци, оповідання, до того ж, обсяг кожної роботи повинен містити до 3.000 знаків без пробілів. Тому це чудова можливість повправлятися у лаконічному жанровому письмі та ще й почути відгук на свою працю від членів журі.


На занятті ми розглянули особливості написання мініатюр: ідея, композиція, задум, персонажі, художні засоби, стиль, відшукали перспективну ідею. Новела Марією активно пишеться і з дня на день буде відправлена на конкурс. Побажаємо їй успіхів і перемог! 


четвер, 4 липня 2024 р.

Червневий творчий ретрит у "Контурі"

 Для кожного автора, - як юного, так і досвідченого, - літо - це чудова можливість повправлятися у письмі. Адже день тепер довший, та ще й наступили канікули, влітку багато активностей, що надихають. Наприклад, поїдки на море та пам'ятні місця, природа, спілкування з друзями і близькими, а якщо це помножити на звільнений від уроків час, то можна лише подякувати літу за його нескінченні дари для творчих!


Наша студія має традицію - кожного літа наші вихованці пишуть на конкурс "Творчі канікули", адже з його 7-еми номінаціями на вибір не написати вірш, есе або оповідання просто неможливо!

Маша Юдіна написала романтичне оповідання у номінацію "Безмежний світ моєї уяви". Багаторічна вихованка студії поставила у придуманій нею історії експеримент: написати атмосферний твір, в якому через описи, діалоги та різноманітні художні образи задіяти всі органи відчуття у читачів: запах, смак, нюх, звуки, доторк. Оскільки дія відбувається у кав'ярні, то це було досить просто зробити, якщо додати спостережливості і зусиль. А ще ми додали у замальовку "шосте" почуття - своєрідний секретний інгредієнт історії - і це, звісно, любов!


Аня Агачева завершила писати есе у номінацію "Моя майбутня професія". Ми намагалися водночас написати дуже особисту історію вибору фаху і дотриматися вимог, які ставить перед кожним автором цей жанр. Стоматолог? Програміст? Блогер? Художниця? Ось про які професії замислилася у творі дівчина. А якщо взяти її потяг до вигадування історій та письма, то вибір у талановитої студійки ведичезний. Побажаємо їй мудрого рішення та успіху в обраній професії!



Творчі канікули тривають. Попереду - ще два місяці продуктивної творчості, натхненного відпочинку та незабутніх вражень, які можуть восени і взимку стати основою майбутніх історій!


понеділок, 3 червня 2024 р.

Творчі канікули творчих дітей. Травневі зустрічі у "Контурі"

 Травень - місяць передчуття літа. Він є особливим для школярів, які чекають на канікули як на час і для відпочинку, і для творчості та саморозвитку.

Вихованці літературної студії "Контур" вирішили провести цей час із користю і почали писати оповідання, замальовки та есе на Всеукраїнський дитячий літературний конкурс "Творчі канікули".


Маша Аксьонова вподобала для себе номінацію "Безмежний світ моєї уяви" і написала оповідання "А ти лиш мрій", головна героїня кого є напрочуд сміливою та цілеспрямованою дівчинкою. Керівник студії Юлія Чернієнко під час заняття провела майстер-клас, в якому поділилася "секретами" редактури, які здатні зробити хороший твір ще кращим.


Аня Агачева вирішила написати есе Моя майбутня професія", в якому творчо досліджує, яку професію їй слід обрати - за покликом душі (стоматолог) чи ту, яку рекомендує тато (програмістка). Есе іще пишеться, тож ми із нетерпінням чеаємо на продовження цієї історії, щоб дізнатися про те, який вибір зробить героїня!


"Письмо як терапія" - такий контекст мали заняття з Марією Юдіною. Ми вчилися писати атмосферний твір, в якому через словесні образи, які задіюють всі п'ять органів відчуттів у читача, передано настрій історії і драматичний конфлікт між персонажами.

Творчі канікули успішно розпочато!

Привіт, літо і нові літературні вершини!

четвер, 2 травня 2024 р.

Квітневі зустрічі у "Контурі"

Літературна студія «Контур» продовжує давати простір для розвитку літературно обдарованих дітей Херсонщини у дистанційному форматі.

Талановиті дівчата та хлопці у квітні відвідали 5 індивідуальних занять, під час яких разом із ведучою студії як розробляли концепції майбутніх новел, есеїв та оповідань, так і безпосередньо писали тексти, а потім вчилися їх якісно редагувати.

Теми занять у квітні:

«Лист у щасливе майбутнє»,«Я і мої мрії про Україну» (на папері ми мріяли про щасливе майбутнє для України та українців);

«Як писати про війну: з досвіду відомих авторів», «Як знайти ідею для твору: 3 дієвих способи» (ми вчилися у знаних письменників брати перспективні сюжети із власного досвіду, створювати привабливих персонажів, писати щирі тексти, використовувати достовірні факти, історичну лексику та антураж, які допомогли нам підсили власні історії і зробити їх захопливими для читачів);

«Як створити бестселер?» (ми вчилися застосовувати факти та формули зі сфер літературознавства, літературної критики та книговидання). 


Одним із факторів натхнення для студійців були і залишаються літературні конкурси, адже подати своє оповідання або вірш на "літературний батл" - означає заявити про себе як про автора, випробувати свою "літературну долю" на прихильність та почути думку про свій рівень оволодіння мистецтвом створення історій від поважного журі. А якщо посісти призове місце або й побачити власний твір опублікованим, то це справжнє щастя для кожного митця!

У квітні нас надихали творити різні за тематикою та жанром конкурси:

Х відкритий літературний конкурс творів у жанрі фантастики та фентезі «ФантФест»;

Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Україна – Мрія!»;

Всеукраїнський літературний конкурс імені Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг»;

ІІ Всеукраїнський краєзнавчий конкурс зі створення власної книги «Історія мого міста».

Наша плідна творча робота вже принесла нам літературні перемоги, про що ми більш детально напишемо у наступному дописі.

У травні ми продовжимо вчитися літературній майстерності, створювати нові тексти і брати нові творчі вершини!

 

середа, 3 квітня 2024 р.

Березневі зустрічі у "Контурі": з учасниками віч-на-віч

У березні 2024 року відбулося 6 індивідуальних занять із учасниками літературної студії "Контур".


Теми індивідуальних зустрічей - "Лайфхаки сторітелінгу", "Мистецтво створення історій. Віртуальний майстер-клас", "Україна фантастична!", "Драббл - мистецтво створення коротких історій", "Як написати есе. Експрес-майстер-клас", "Мистецтво завершення історій" - добре передають зміст роботи та тематику написаних нами творів.




А писали ми з учасниками студії оповідання та есе для літературних конкурсів: "ФантФест-2024", "Конкурс драбблів" та "Україна-мрія".

З нетерпінням чекаємо на результати конкурсів і водночас працюємо над новими творами. 

Напишите Ваш отзыв или комментарий!

Назва

Електронна пошта *

Повідомлення *